[ , ]    Sayı:285 Eylül 2003

TÜTSİS     Künye     Geçmiş Sayılar

Bu Sayı

 

Editör'den


Güncel

  Narin: Hükümet bankacılığı mutlaka reforma tabi tutmalı

  Ashaboğlu; Türkiye'de iplik yatırımlarının geleceği kalmadı

  Dünyada ilk kez tekstilde deneniyor


 Sektör

  Koç; Şu an iplikte kendini amorti etmiş fabrikalar bile para kazanamaz durumda


 Pamuk

  DTÖ Cancun Müzakerelerinde Pamuk


 Söyleşi

   Aydın; Tekstilde güçbirlikleri ve birleşmeler artık kaçınılmaz


 Firma

   Topkapı İplik


 Hukuk

   Prof. Dr. Tankut CENTEL: BOŞTA KALINAN SÜRENİN ÜCRETİ

 

Firma

Sosyal sorumluluğu tam bir firma:
Topkapı İplik

Topkapı İplik'e Sytain Danışmanlık tarafından geçen ay SA 8000 sertifikası verildi.
1999 yılında Oeko-Tex Standart 100 sertifikasını 2002 yılında İSO 9001: 2000 sertifikasını, 2003 yılında ise İSO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve Güvenliği yönetim sistemi sertifikalarını da alan Topkapı İplik, SA 8000 ile çevre ve insan sağlığına olan duyarlılığını bir kez daha kanıtladı.
Topkapı İplik adına törende konuşan ihracat Müdürü Kaan Erman, 30 yıl önce Topkapı İplik olarak açık olmak, dürüst olmak ve karşılıklı fayda sağlamak için yola çıktıklarını söyledi.


Kurumsal kimlik
Birkaç yıl önce organik pamuk ipliği üretimine başladıklarını belirten Erman, organik pamuk ipliği üretiminde zincirin ilk halkasını oluşturan çiftçilere sürekli fayda sağladıklan-nın vurgulayarak insana ve çevreye zarar verici kimyasal madde kullanılmayan organik pamuk tüketiminin yaygınlaştırılması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerinin altını çizdi.
Kaan Erman, "SA 8000 Sosyal Sorumluluk Belgesi" ile de fabrikalarımızda çocuk işçi çalıştırılmadığını, baskı altında çalıştırma olmadığını, sağlık ve güvenlik gerekliliklerinin yerine getirildiğini, insanlar arasında dil, din, ırk, cinsiyet ve şahsi özelliklere göre ayrım yapılmadığını, çalışanların örgütlenme haklarını ve TEKSİF sendikasının sözleşme esaslannın eksiksiz yerine getirildiğini belgelemiş olduk" dedi.
Dünya tekstil sektöründe var olabilmek için kurumsal kimlik edinmenin şart olduğunu belirten Erman, bu yönde çeşitli danışmanlık şirketleriyle görüştüklerini ve dünyanın en büyük katalog satış firması olan Otto Group bünyesindeki tekstil danışmanlık şirketi Systain ile tanışarak çalışmalarına başladıklannı söyledi.
SA 8000 nedir?
SAI (Social Accountability International New York) tarafından ortaya çıkarılan SA 8000 Standart'ı işveren, tedarikçi, müşteri ve topluma karşı sosyal sorumluluğu belir-liyor. Evrensel olarak sürdürülebilir gelişim ve kurumsal düzeyde bir sertifikasyon ve kontrol sisteminin yaratılmasını amaçlayan ilk Sosyal Yönetim Standartı olan SA 8000, çocuk işçiliği, çalışma saatleri, iş sağlığı ve güvenilirliği gibi bilinen sosyal parametreleri denetliyor.
Mantığı ISO yönetim sistemine dayanan SA 8000, yönetim sistemlerinin kurumsal performans anlamında sürekli gelişimini sağlıyor. Sertifikalandırma işlemi ise 5 basamaktan oluşuyor. Systain, ilk olarak sosyal performans ve işlemler hakkında bir analiz yapıyor ve performans taramasını gerçekleştiriyor. İkinci basamak olan yönetim sistemini oluşturmak için gerekli eğitim, personelin nitelendirilmesi ve kılavuz gibi araçların ortaya çıkarılması konularının üzerinde duruluyor.
Üçüncü basamak olan ön denetim hazırlıklarının ardından, dördüncü basamakta yer alan düzeltme fazı ve son olarak da Qualified by Systain işlemindeki beşinci basamak olan sertifikasyon işlemiyle firmalar sertifika almaya hak kazanıyor.


Systain Türkiye Genel Müdürü Christian Barthel:
"Türkiye'nin önü açık"
Systain Türkiye Genel Müdürü Christian Barthel, Türkiye'de tekstilin ilk 6 ayda yüzde 30'luk bir artış gösterdiğini ve buna bağlı olarak tekstil sektörünün tırmanışta olduğunu söyledi. Fakat Türkiye'nin ürün teslimatıyla ilgili sıkıntı yaşadığını belirten Barthel, bunun firmaların alt yapı hizmetlerinin geliştirilmesiyle çözümlenebileceğini vurguladı. 2005 yılında tüm dünyada kotalann kalkmasından dolayı Türkiye'nin sıkıntı yaşamayacağını, Türkiye'nin önünün açık olduğunu söyleyen Barthel, "Türkiye bununla ilgili endişelenmesin, çünkü üretiminin yüzde 75'i Avrupa'ya sevk edilmekte ve Avrupa'ya konum olarak çok yakın bir ülke" dedi.
Vizyon 2003
Topkapı İplik olarak uzmanlaştığımız her alanda ülkemizde en iyi olmakla kalmayıp uluslararası alanda sunduğumuz hizmetin bilimselliği ve kalitesi ile ilklerin içinde yer alan, lider olmanın yanı sıra her zaman lider kalmayı başarabilen bir tekstil kuruluşuyuz.
Topkapı iplik, Türkiye ve (Asya, Avrupa, Amerika) yabancı ülkelerde, oluşturduğu bu vizyon doğrultusunda uzmanlaştığı tüm tekstil hizmetlerinde çağdaş, güvenilir, çevreye duyarlı, müşteri haklarına saygılı, kaliteli mal ve hizmet veren, şirket çalışmalarının her türlü sosyal hak ve eğitim ihtiyacına katkıda bulunan, yenilikçi ve sürekli kendini geliştiren öncü bir kuruluş olmayı üstlenmiştir.
Topkapı İplik yönetimi,bu misyonun vazgeçilmez ilkelerinden biri olan entegre yönetim sisteminin başarı ile uygulanabilmesi için bir kalite politikası belirlemiş ve aşağıda belirtilen başlıklar doğrultusunda sürekli denetlenen bir organizasyon oluşturmuştur.
• Tüm Topkapı İplik çalışanlarının daha da mutlu olabileceği, ileriye dönük ve sisteme katılımcı bir ortam yaratmak için hep birlikte çaba göstermek,
• Öncelikle Topkapı İplik'in tekstil hizmetlerine yardımcı olan kuruluşlardan başlayarak, tekstil sektörünün her düzeyinde kalite bilincinin yerleşmesine destek vermek,
• Sürekli kalite iyileştirme anlayışını benimsemek bu amaçla teknolojik gelişimde yatırımla sürekliliği sağlamak,
• Müşterilerimize en iyi tanı ve satış hizmetini sunarak, müşteri mutluluğunu herşeyin üzerinde tutma,
• Çalışanlarımızın bilgi ve becerilerini artırmak ve geliştirmek,
• Uluslararası standartlarda tanı ve satış hizmeti sunan referans bir şirket olmak,
• Giderek artan kaliteli hizmet anlayışımızın, güvenlik şemsiyesi altındaki tüm müşterilerimize ulaşmasını sağlamaktır.
Topkapı İplik, tekstil sektöründe hizmet verdiği alanlarda, tek referans kuruluş olmak için yola çıkmış ve hep daha ileriye bakan kadrosuyla hedeflerine ulaşarak daima öncü olmayı başarmıştır.
Misyonumuz
Biz başta pamuk ipliği olmak üzere, uzmanlaştığımız tüm tekstil hizmetlerinde çağdaş, güvenilir, çevreye duyarlı, müşteri haklarına saygılı, kaliteli, hizmet veren, tekstil çalışanlarının eğitim ihtiyacına katkıda bulunan, yenilikçi ve sürekli kendini geliştiren öncü bir kuruluşuz.


Tekstilisveren.org.tr     Üyelerimize Duyurular    İrtibat

© 2002-2003 TÜTSİS      -      boratur.net