Editörden

PDF INDIRHUKUK PDF INDIR

Vakit; yatırım, ihracat ve büyüme vakti
Cemreler toprağa düşüp mevsim bahara döndüğünde doğa nasıl canlanmaya başladıysa, ekonomi dünyası da bu bahara yeni heyecanlarla girdi. Donald Trump’ın göreve başlaması ile birlikte ABD’nin ekonomi ve ticaretinde yaşanan yenilikler tüm dünyayı yakından ilgilendiriyor. ABD’nin şu anda Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) ile ilgili çalışmaları rafa kaldırması ve Trump yönetimindeki ABD’nin toplu halde yapılacak anlaşmalar yerine ülkelerle birebir ticaret anlaşmalarından yana bir tavır sergilemesi Türkiye için de bir şans olarak karşımıza çıkıyor.
İhracatçılarımız, ABD’nin 104 milyar dolarlık tekstil ve hazır giyim ithalat pazarındaki payımızı bu yıl yüzde 8-10 arasında artırmayı hedefliyor. Bu sayımızda, sektörün önde gelenleri Amerikan pazarında etkinliğimizi artırmanın çarelerini anlatıyor.
Gelelim yatırım ve üretimin gündemine... Beş ayrı merkezde 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programı’na 3 bin 215 başvuru yapıldı. 75 milyar liralık yatırım ve 330 bin kişilik istihdam öngörülen bu projenin sektördeki yansımalarını sayfalarımızda bulabilirsiniz.
Kurumsal bir kefalet kuruluşu olan Kredi Garanti Fonu (KGF), ihracatçı firmaların finansmana daha kolay erişebilmesi amacıyla Hazine Müsteşarlığı ile yapılan protokollerle KOBİ tanımı dışında kalan işletmelere de kefalet sağlamaya başladı. Son 4 ayda 50 bin civarında başvuru aldıklarını anlatan KGF İstanbul Şube Müdürü Murat Gökçe’nin açıklamalarını dikkatle okuyacağınıza inanıyoruz.
2.7 milyar doları bulan kredi hacmiyle en büyük iş ortağı olduğumuz Türk Eximbank’ın yöneticilerinin katılımıyla sendikamızda düzenlenen toplantıda tek resmi destekli ihracat kredi kuruluşumuzu yakından tanıma fırsatı bulduk. Katıldığımız TİSK Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı’nda ise tekstil ve hazır giyim sektörünün beklentilerini anlattık. 
Denimi bir yaşam tarzı haline getirmeyi hedefleyen modacı Aylin Çetinkaya’nın Jean Stop İstanbul’u anlattığı söyleşisi bir denim ülkesi olan Türkiye’de bizlere farklı bir bakış açısı sağlayacak. Turizmdeki daralmadan etkilenen ev tekstili sektörünün durumu, dericilerin 2017’deki büyüme beklentisi ve Avrupa’daki 92 sanayi birliğinin AB’ye yaptığı ‘üretime dönün’ çağrısı bu sayımızda okuyacağınız renkli haberler arasında.
Görüşmek dileğiyle…

Av. Başar Ay
Genel Sekreter